اُپیوئید | Opioid

در تلاش برای رهایی از این گرداب

تا الان داشتیم اشتباه مسواک می‌زدیم

۱۹ تیر ۹۶

اگر مثل من از بچگی مشکلات دندانی داشتید 1 ، احتمالا این چیزی که می‌خوام بگم خیلی به دردتون می‌خوره.

برای من همیشه سوال بود که چرا با وجود اینکه مسواک می‌زنم، ولی باز دندون‌هام مشکل پیدا می‌کنند و تصمیم گرفتم برم علمی و دقیق دربیارم که قضیه چیه و به این رسیدم که چگونگی و زمان مسواک زدن خیلی خیلی موثر هست.

اولین سوال اینه که اصلا پوسیدگی دندانی چطوری اتفاق میفته؟

 پوسیدگی دندان حاصل تخریب مینای دندان توسط اسید هستش 2 . محیط دهان در حالت عادی phش روی ۷ هست. اتفاقی که میفته اینه که وقتی شما غذاهای دارای کربوهیدرات که اکثرا قندی هستند می‌خورید، موقع جویدن، باکتری‌های دیفالت داخل دهان با کربوهیدرات غذا واکنش داده و یک اسیدی درست می‌کنند که phش دندان رو تا ۴.۵ ۵ پایین میاره و به صورت بالقوه باعث پوسیدگی دندان می‌شه. ولی خب اصلی آسیب رو این مرحله نمی‌زنه. اون اسیده علاوه بر آسیب اولیه به مینای دندان، با باقیمانده‌ی غذا و آب دهان واکنش داده و یه چیزی درست می‌کنند به اسم پلاک دندان 3 که یه ماده سفید چسبنده هست که اگر دقت کرده باشید روی سطح دندان شکل می‌گیره. پلاک دندان تا ۴۸ ساعت قابل از بین بردن هست توسط مسواک زدن ولی بعد از اون سفت‌تر و سفت‌تر می‌شه تا اینکه تبدیل به جرم زرد دندان می‌شه که فقط با استفاده از تکنیک‌های دندان‌پزشکی قابل از بین بردن هستش. اتفاقی که میفته اینه که اون پلاک دندان، توانایی خیلی زیادی برای جذب باکتری‌ها داره و می‌شه منبع اصلی نشستن باکتری‌های دهان و حالا دیگه شما یه منبع داری که توش کلی باکتری می‌شینن. حالا وقتی غذا می‌خورید، این حجم از باکتری‌های زیاد با کربوهیدرات غذا واکنش می‌دن و دوباره اون اسیده ایجاد می‌شه و به دندون‌ها آسیب می‌زنه.

alt text

قبل از وعده‌های اصلی مسواک بزنید

درست فهمیدید. در طول زندگی‌مون بهمون اشتباه می‌گفتن که بعد از غذا مسواک بزنید. این کار به شدت بد هستش. اوج بد بودن این کار موقع صبحانه هست. مسواک زدن بعد از صبحانه بدترین کار ممکن هستش. دلیلش چیه؟ دلیلش اینه که تا قبل از وعده‌های اصلی، باکتری‌‌های دهان رو پلاک‌های دندان جمع می‌شن به تعداد زیادی. موقعی که شما وعده‌ی غذایی رو می‌خورید، تقریبا همون لحظه فرایند تولید اسید شروع می‌شه و به دندون‌های شما آسیب زده می‌شه. نتیجتا مسواک زدن بعد از غذا دیگه فایده‌ای نداره چون اون اسیدها ساخته شدن و به مینای دندون آسیب زدن. وقتی شما قبل از وعده‌های اصلی مسواک بزنید، باعث شدید که پلاک دندان از بین بره و وقتی غذا می‌خورید دیگه باکتری‌ی وجود نداره که بخواد اسید خاصی که آسیب بزنه درست کنه. شستن دهان بعد از غذا می‌تونه کافی باشه. البته راه‌های بهتری هم وجود داره. 4

این قضیه درباره‌ی صبحانه خیلی خیلی مطرحه. 5 چرا که قبلش تایم خواب بوده و مثلا ۷ ۸ ساعت بزاق دهن ترشح نشده و خیلی ایده‌آل هستش برای باکتری‌ها که تجمع پیدا کنند و آماده بشن که به محض خوردن صبحانه، مقدار زیادی اسید درست کنند. البته همچنان مستقل از وعده‌ها، مسواک قبل از خواب توصیه می‌شه که موقع صبح هم حتی کمترین میزان باکتری رو داخل دهان داشته باشید و هم دهان بوی خوبی داشته باشه.

تا یک ساعت بعد از غذا مسواک نزنید

اگر همچنان می‌خواین بعد از غذا مسواک بزنید که پیشنهاد می‌کنم این کار رو نکنید، حداقل تا یک ساعت بعد از غذا این کار رو نکنید. چرا؟ چون همونطور که توضیح دادم از موقع خوردن غذا، محیط دهان اسیدی می‌شه و سطح روی دندان‌های شما نرم می‌شه. مسواک زدن در این حالت باعث از بین رفتن مینای دندان می‌شه! حداقل یک ساعت وایسید تا ph دندان به حالت عادی خودش برسه و بعد این کار رو انجام بدید.

چطوری مسواک بزنیم

حتما داخل گوگل چگونگی صحیح مسواک زدن رو تو یوتیوب سرچ کنید. بعید می‌دونم کسی وجود داشته باشه که تا الان کامل درست مسواک زده باشه. اینکه قسمت‌های مختلف دندان رو با چه زاویه و فشار و جهتی مسواک می‌زنید اهمیت داره. همچنین مسواک زدن باید ۵ دقیقه طول بکشه. از مسواک برقی هم برای اینکه راحت بین دندون‌ها رو هم تمیز کنه می‌تونید استفاده نکنید. اگر خیلی تنبلی‌تون میاد، با وجود اینکه توصیه می‌کنم حتما ویدیویی ببینید ولی خب عکسش رو هم اینجا می‌ذارم.

شیوه‌ی صحیح استفاده از نخ دندون رو هم تو یوتیوب سرچ کنید. ارزش یادگیری صحیحش رو داره.


  1. یک سری آدما مثل داداش من، مسواک نمی‌زنند و با این وجود هیچ‌وقت مجبور نمیشن برن پیش دندون‌پزشک. یک سری افراد هم مثل من با وجود اینکه کم و بیش مسواک می‌زنند، باز مجبور می‌شن برن پیش دندون‌پزشک (من بهار پارسال سر همین قضیه یه عمل دندانی تحت ۴ ساعت بیهوش داشتم).
  2. http://www.webmd.com/oral-health/tc/tooth-decay-topic-overview#1
  3. https://www.humana.com/learning-center/health-and-wellbeing/healthy-living/dental-plaque
  4. اصولا هدف اینه که به سرعت ph دندان رو تا ۷ ببرید بالا با استفاده چیزهایی که خاصیت بازی دارند. ترشح بزاق دندان یه راه خوب برای افزایش بزاق دندان هستش. برای اینکه شست و شو با آب کمک می‌کنه. اون مایع به جای آب می‌تونه یک مایعی که خاصیت بازی داره هم باشه. خود آب نمک هم مثلا جواب هستش. یه چیزی هم که خیلی معروف هست آدامس xylitol که باز باعث می‌شه با ترشح بزاق دندان خیلی سریع ph دندان بره بالا و به دندون‌ها آسیبی نرسه.
  5. http://www.eapd.eu/dat/468FD366/file.pdf
comments powered by Disqus